ΦΥΣΙΚΟΙ-ΧΗΜΙΚΟΙ-ΒΙΟΛΟΓΟΙ

ΠΑΠΑΔΗΜΑ ΜΑΡΙΑ, Φυσικός

Optimized-P9110141

Η Μαρία Παπαδήμα είναι φυσικός, απόφοιτος του Τμήματος Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Εργάστηκε αρχικά ως καθηγήτρια Φυσικής στον ιδιωτικό τομέα.

Διδάσκει 12 χρόνια σε σχολεία της  δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Ειδικεύεται στον τομέα της χρήσης και εγκατάστασης φυσικού αερίου έχοντας συμμετάσχει σε σειρά σεμιναρίων.

Έχει οργανώσει και υλοποιήσει  σεμινάρια Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στη Β/θμια Εκπαίδευση.

Κατέχει πιστοποίηση Α? και Β? επιπέδου στην Πληροφορική

Ξένες γλώσσες:   αγγλικά

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΠΑΓΩΝΑ, Βιολόγος

Η Παγώνα Οικονόμου είναι απόφοιτος του Βιολογικού τμήματος, της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ.

Είναι Διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και υπότροφος του ιδρύματος Μποδοσάκη.

Υπηρετεί τη δημόσια δευτεροβάθμια εκπαίδευση τα τελευταία 5 έτη, ενώ στο παρελθόν εργάστηκε τόσο στην ιδιωτική δευτεροβάθμια εκπαίδευση όσο και στην τριτοβάθμια, διδάσκοντας σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο.

Υπήρξε επιστημονικός συνεργάτης στο Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογίας Θεσσαλίας (ΚΕΤΕΑΘ) στο Εργαστήριο Γενετικής και Μοριακής Βιολογίας.

Σε ερευνητικό επίπεδο συμμετείχε σε ερευνητικά προγράμματα μελετώντας τη γενετική και μοριακή φύση διαφόρων νοσημάτων και δημοσίευσε επιστημονικά άρθρα σε διεθνή περιοδικά με το σύστημα των κριτών.

Έχει πάρει μέρος σε ελληνικά και πανευρωπαϊκά συνέδρια μοριακής βιολογίας και γενετικής καθώς και σε εκπαιδευτικού περιεχομένου,  ενώ στα πλαίσια των καινοτόμων δράσεων συμμετείχε σε σχολικά προγράμματα Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

Είναι μέλος της Πανελλήνιας  Ένωσης Βιοεπιστημόνων (ΠΕΒ) και του Συλλόγου Ιατρικών Γενετιστών Ελλάδος (ΣΙΓΕ). Γνωρίζει 3 ξένες γλώσσες: Αγγλικά, Ιταλικά, Γερμανικά και έχει πιστοποίηση πληροφορικής.

Κατέχει τη θέση του Υπεύθυνου του Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας.

ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΑΘΑΝΑΗΛΙΔΟΥ, Γεωλόγος

Η Σταυρούλα Αθαναηλίδου είναι γεωλόγος, απόφοιτος της Σχολής Γεωλογικών Επιστημών του Πανεπιστημίου της Παβίας.

Εργάζεται στη Β?θμια Εκπαίδευση επί 26 χρόνια. Προηγουμένως έχει εργαστεί ως επιστημονικός συνεργάτης στο ΙΓΜΕ (Ινστιτούτο Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών) και σε Βιομηχανίες της περιοχής.

Διδάσκει επί σειρά ετών σε Τμήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας Μαθητών του Υπ. Παιδείας και του σχολείου μας.

Έχει παρακολουθήσει σειρά σεμιναρίων σχετικά με τη διδακτική των φυσικών επιστημών.

Έχει αναλάβει σειρά Καινοτόμων Προγραμμάτων περιβαλλοντικού χαρακτήρα

Μιλά την ιταλική και τη γαλλική γλώσσα.

Έχει αναπτύξει εθελοντική δράση ως μέλος του Κοινωνικού Τομέα του Ερυθρού Σταυρού Λάρισας