ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ

ΒΑΡΒΑΡΑ  ΖΗΣΟΠΟΥΛΟΥ, καθηγήτρια Γερμανικής Γλώσσας

Η Βαρβάρα Ζησοπούλου είναι καθηγήτρια Γερμανικής Γλώσσα ς, απόφοιτη του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης .

Επί 15ετία εργάστηκε σε Ιδιωτικά Σχολεία  Α ?θμιας Εκπαίδευσης ως καθηγήτρια Γερμανικής Γλώσσας.

Δίδαξε γερμανικά στο ΤΕΙ Λάρισας.

Στη δημόσια Εκπαίδευση υπηρετεί από το 2005. Αποσπάστηκε και δίδαξε επί διετία στο Γυμνάσιο ? Λύκειο του Ντόρτμουντ της Γερμανίας

Έχει παρακολουθήσει μεγάλο αριθμό σεμιναρίων και επιμορφώσεων σε θέματα διδακτικής της γερμανικής γλώσσας και ορίστηκε ως πολλαπλασιαστής στο Πρόγραμμα Διδασκαλίας των νέων βιβλίων Γερμανικών σε Γυμνάσια και Λύκεια.

Έχει υλοποιήσει Ευρωπαϊκά Προγράμματα Comenius  σε συνεργασία με σχολεία της Γερμανίας, Πορτογαλίας, Τουρκίας και Πολωνίας.

Είναι υπεύθυνη του Προγράμματος  E ? Twinning   μέσω του οποίου το 1ο Γυμνάσιο Λάρισας μετέχει σε δίκτυο   συνεργασίας Ευρωπαϊκών Σχολείων στο Διαδίκτυο.

Στο σχολείο διδάσκει σε εθελοντική βάση γερμανικά σε μαθητές που επιθυμούν να πιστοποιήσουν τις γνώσεις τους και να λάβουν επίσημο Πτυχίο Γερμανικής γλώσσας .

Έχει υλοποιήσει μεγάλο αριθμό καινοτόμων Προγραμμάτων σε τομείς όπως η Διαπολιτισμική Εκπαίδευση και ο ευρωπαϊκός πολιτισμός. Στο πλαίσιο αυτό έχει διοργανώσει ταξίδια μαθητών στο εξωτερικό με σκοπό τη γνωριμία τους με τον ευρωπαϊκό χώρο και πολιτισμό.

Ξένες γλώσσες : γερμανικά, αγγλικά