Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ

imagesΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΣ

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
Ένα ιστορικό σχολείο με το βλέμμα στο μέλλον.

Σε έναν κόσμο που διαρκώς εξελίσσεται, Σχολεία με μακρά παράδοση όπως είναι το 1ο Γυμνάσιο Λάρισας έχουν να παίξουν διπλό ρόλο.
Πρώτον, να συνεχίσουν να καλλιεργούν τις αρχές της ανθρωπιστικής Παιδείας και τις διαχρονικές αξίες του ελληνισμού.
Δεύτερον, να προετοιμάσουν πολίτες ικανούς να ανταποκριθούν στην πολυπλοκότητα των σύγχρονων καιρών της τεχνολογίας και των διαρκώς μεταβαλλόμενων διεθνών σχέσεων.
Με δυο λόγια, να συνδέσει το μαθητή με την ελληνική παράδοση και πολιτισμό, αλλά και να του μεταδώσει γνώσεις και δεξιότητες, ιδανικά, ορθό λόγο και κριτική σκέψη.
Το 1ο Γυμνάσιο Λάρισας, σύμφωνα με την αξιολόγηση του Μαΐου 2014, είναι ένα Σχολείο που με εφαλτήριο την μεγάλη εκπαιδευτική του παράδοση πληροί υψηλά στάνταρ σε όλους τους τομείς :
Διεύθυνση και καθηγητές έχουν συγκεκριμένο όραμα και σχέδιο για το σχολείο.
Έχουν θεσπιστεί και λειτουργούν σαφείς κανόνες που εφαρμόζονται από όλα τα μέλη της Σχολικής Κοινότητας.
Το Σχολείο διαθέτει σύγχρονα μέσα και πόρους για τη λειτουργία του και άριστες κτιριακές εγκαταστάσεις.
Έχει κατακτήσει ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο σχέσεων και συνεργασίας μεταξύ των μελών της σχολικής Κοινότητας.
Το επίπεδο του εκπαιδευτικού έργου είναι ικανοποιητικό και αποτελεί διαρκές αντικείμενο φροντίδας με σκοπό τη διαρκή βελτίωη
Το σχολείο ξεχωρίζει για την πληθώρα καινοτόμων Προγραμμάτων που υλοποιεί με στόχο τη διασύνδεση του με την τοπική κοινωνία και λόγω της μεγάλης ιστορίας του είναι μια διακεκριμένη μονάδα στον ιστό της εκπαίδευσης του Ν. Λάρισας.
ΣΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΜΕ ΕΦΑΛΤΗΡΙΟΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΑΣ
ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.