ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ

ΦΩΤΕΙΝΗ ΤΣΟΛΑΚΗ, Κλασσική Φιλόλογος
Η Φωτεινή Τσολάκη είναι κλασσική φιλόλογος, Απόφοιτος του Κλασσικού Τμήματος της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Πριν την ένταξη της στην Εκπαίδευση εργάστηκε στο Υπουργείο Δικαιοσύνης ενώ έχει Πιστοποιητικό παιδαγωγικής Επάρκειας του ΠΕΚ Λάρισας .
Μιλάει γαλλικά.
Έχει ασχοληθεί με το θέατρο και είναι Υπεύθυνη της Θεατρικής Ομάδας του Σχολείου.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΞΩΦΙΛΗ, Φιλόλογος

Η Χριστίνα Ξωφίλη είναι Φιλόλογος απόφοιτος του Τμήματος Ψυχολογίας- Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Υπηρετεί στη Β?θμια Εκπαίδευση επί 25 χρόνια, έχοντας προηγουμένως εργαστεί στην ιδιωτική εκπαίδευση στη Θεσσαλονίκη και σε Φροντιστήρια της Αλεξανδρούπολης.
Είναι Υπεύθυνη του Παρατηρητηρίου κατά της Σχολικής Βίας του σχολείου μας.
Έχει συμμετάσχει σε μεγάλο αριθμό Φιλολογικών Συνεδρίων, ημερίδων και σεμιναρίων
Έχει ειδικευτεί ιδιαίτερα σε θέματα Διδακτικής της ιστορίας, της λογοτεχνίας και της αρχαίας ελληνικής γραμματείας στο πλαίσιο Προγραμμάτων του Υπ. Παιδείας
Υπήρξε υπεύθυνη Προγράμματος της Βουλής των Εφήβων και έχει υλοποιήσει μεγάλο αριθμό Καινοτόμων Προγραμμάτων και Δράσεων στα σχολεία που υπηρέτησε.
Έχει υλοποιήσει πληθώρα Καινοτόμων Προγραμμάτων, με έμφαση στους τομείς Περιβάλλον, Παράδοση, Εκπαίδευση.
Μιλάει αγγλικά, έχει πιστοποίηση στην Πληροφορική Α? Επιπέδου και είναι κάτοχος Πιστοποιητικού Παιδαγωγικής Επάρκειας του ΠΕΚ Λάρισας

ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΑΜΠΕΛΑΡΓΑ, Κλασσική Φιλόλογος

Optimized-P9110142
Η Λαμπρινή Αμπελαργά είναι διδάκτωρ Φιλολογίας, απόφοιτη του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με Ειδίκευση στην Κλασσική Φιλολογία («Λίαν Καλώς»).
Είναι επίσης πτυχιούχος του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης («Άριστα»).
Κατέχει
? Μεταπτυχιακό Δίπλωμα (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) με Ειδίκευση στην Πρώιμη Βυζαντινή Γραμματεία («Άριστα») ? Μεταπτυχιακός υπότροφος του Ι.Κ.Υ. στον Τομέα της Παλαιογραφίας.
? Μεταπτυχιακό Δίπλωμα (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας) με Ειδίκευση στην Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης («Άριστα»).
? Διδακτορικό Δίπλωμα (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) με Ειδίκευση στην Πρώιμη Βυζαντινή Γραμματεία («Άριστα»).
Υπηρετεί στη Β/θμια Εκπαίδευση επί 15 χρόνια, έχοντας προηγουμένως εργαστεί στην ιδιωτική εκπαίδευση στη Θεσσαλονίκη, στον τομέα της διόρθωσης και φιλολογικής επιμέλειας κειμένων καθώς και στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Κέντρο Βυζαντινών Ερευνών).
Έχει δημοσιεύσει αρκετές εργασίες σε επιστημονικά περιοδικά και στο διαδίκτυο και έχει λάβει μέρος σε επιστημονικά Συνέδρια με πρωτότυπες ανακοινώσεις. Υπήρξε επιμορφώτρια στο ΠΕΚ Λάρισας σε θέματα οργάνωσης και διοίκησης της εκπαίδευσης.
Έχει παρακολουθήσει σειρά σεμιναρίων και επιμορφώσεων στους τομείς της Αρχαίας και Μεσαιωνικής Ελληνικής Φιλολογίας, της Λατινικής Φιλολογίας, της Παλαιογραφίας και της Κριτικής των Κειμένων καθώς και σε θέματα γλώσσας, διδακτικής φιλολογικών μαθημάτων, χρήσης ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού και συναφών δικτύων, αξιοποίησης τεχνολογιών πληροφορίας και επικοινωνιών στην εκπαίδευση, ζητημάτων σύγχρονου εκπαιδευτικού συστήματος, διαπολιτισμικότητας στην εκ¬παίδευση, δια βίου μάθησης, ενδοσχολικών ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων, μαθησιακών διαταραχών, κοινωνικoποίησης ατόμων με ειδικές ανάγκες, δομής-οργάνωσης-νομοθεσίας της εκπαίδευσης.
Κατέχει πιστοποίηση στην Πληροφορική (Α΄ επιπέδου) (Πρόγραμμα «Κοινωνία της Πληροφορίας»).
Ξένες γλώσσες: αγγλικά, επιστημονική ορολογία γαλλικής, γερμανικής, ιταλικής και ισπανικής.